Seurakuntavaalit 18.11.2018

Marraskuussa 2018 äänestetään kirkkoon ja seurakuntiin uudet päättäjät seuraavaksi neljäksi vuodeksi. Luottamushenkilöt päättävät siitä, millaisia linjauksia Oulun seurakunnat seuraavina vuosina tekevät ja mihin seurakuntien varoja käytetään.

Välillisesti oululaiset luottamushenkilöt vaikuttavat myös koko kirkon asioihin, sillä he äänestävät Oulun hiippakunnan edustajat kirkolliskokoukseen

Tärkeät päivämäärät
Ennakkoäänestys järjestetään 6.-10.11.2018.

Ennakkoon voi äänestää kaikissa ennakkoäänestyspaikoissa. Muista ottaa henkilöllisyystodistus mukaan! Kaikki Oulun ennakkoäänestyspaikat ovat täällä.

Varsinainen äänestyspäivä on 18.11.2018.

Vaalipäivänä voit äänestää vain oman seurakuntasi äänestyspaikassa. Äänestysaikaa on klo 11.00-20.00. Kaikki Oulun äänestyspaikat seurakunnittain ovat täällä.

Kotiäänestys

Lue kotiäänestyksestä täältä.

Oulun Keskusta on mukana seurakuntavaaleissa yhdessä Kokoomuksen kanssa KATSE-listalla. Keskustan ehdokkaat ovat (äänestysnumero, nimi):

Haukiputaan seurakunta

Haukiputaan seurakunnan ehdokkaat seurakuntaneuvostoon
73  ALAKANGAS Jani, kasvatustieteen maisteri, rehtori   
75  HARJU Janika, LTO, sosiaalialan vastaava ohjaaja   
77  HÄRMÄ Johanna, sosionomi-diakoni   
78  ISOHOOKANA Terttu (sit.), sairaanhoitaja   
80  SEPPÄLÄ Erja (sit.), opinto-ohjaaja, YAMK restonomi   
81  TORVELA Seija, toimistonhoitaja 
82  VÄHÄKUOPUS Matti, terveyspalvelujohtaja vs.     

Haukiputaan seurakunnan ehdokkaat yhteiseen kirkkovaltuustoon
18  ALAKANGAS Jani, kasvatustieteen maisteri, rehtori
20  HARJU Janika, LTO, sosiaalialan vastaava ohjaaja
22  HÄRMÄ Johanna, sosionomi-diakoni
23  ISOHOOKANA Terttu (sit.), sairaanhoitaja
25  SEPPÄLÄ Erja (sit.), opinto-ohjaaja, YAMK restonomi
26  TORVELA Seija, toimistonhoitaja
27  VÄHÄKUOPUS Matti, terveyspalvelujohtaja vs. 

Karjasillan seurakunta

Karjasillan seurakunnan ehdokkaat seurakuntaneuvostoon
67  Kaarto Ella, Sosionomi, kirkon nuorisotyönohjaaja
69  Lotvonen Helena, Yrittäjä
70  Miettunen Marja (sit.), Palveluesimies, erikoissairaanhoitaja
72  Pylväs Marja-Liisa, Erikoissairaanhoitaja, eläkeläinen
73  Rätymaa Jussi, Merkonomi
74  Soini Marko, Kirjanpitäjä, yritysneuvoja
75  Vuollo Kari, Tulliylitarkastaja
 
Karjasillan seurakunnan ehdokkaat yhteiseen kirkkovaltuustoon
43  Kaarto Ella, Sosionomi, kirkon nuorisotyönohjaaja
45  Lotvonen Helena, Yrittäjä
46  Miettunen Marja (sit.), Palveluesimies, erikoissairaanhoitaja
48  Pylväs Marja-Liisa, Erikoissairaanhoitaja, eläkeläinen
49  Rätymaa Jussi, Merkonomi
50  Soini Marko, Kirjanpitäjä, yritysneuvoja
51  Vuollo Kari, Tulliylitarkastaja

Kiimingin seurakunta

Kiimingin seurakunnan ehdokkaat seurakuntaneuvostoon
56  ALATALO Ahti, eläkeläinen
57  HUTTU-HILTUNEN Antti, mv, opettaja
58  KAKKO Matti, sairaalaneuvos, YTM
59  KONTIO  Aki, kuljettajatutkintojen vastaanottaja
61  PARKKINEN Eeva-Maria, erityisopettaja
64  RASVALA Jorma, harrasteohjaaja
65  TIRI-LUUKKONEN Titta, luokanopettaja
66  VUORJOKI Risto,  eläkeläinen
 
Kiimingin seurakunnan ehdokkaat yhteiseen kirkkovaltuustoon
3  ALATALO Ahti, eläkeläinen
4  HUTTU-HILTUNEN Antti, mv, opettaja
5  KAKKO Matti, sairaalaneuvos, YTM
6  KONTIO Aki, kuljettajatutkintojen vastaanottaja
8  PARKKINEN Eeva-Maria, erityisopettaja
11  RASVALA Jorma, harrasteohjaaja
12  VUORJOKI Risto, eläkeläinen

Oulujoen seurakunta

Oulujoen seurakunnan ehdokkaat seurakuntaneuvostoon
62  HALONEN Paula, Perushoitaja, eläkeläinen
63  JÄMSÄ Mikko, Ammatillinen erityisopettaja
70  TARVAS Hannu, Eläkeläinen

Oulujoen seurakunnan ehdokkaat yhteiseen kirkkovaltuustoon
25  HALONEN Paula, Perushoitaja, eläkeläinen
26  JÄMSÄ  Mikko, Ammatillinen erityisopettaja
33  TARVAS Hannu, Eläkeläinen

Oulun tuomiokirkkoseurakunta

Oulun tuomiokirkkoseurakunnan ehdokkaat seurakuntaneuvostoon
77  Kokkonen Kyösti, isännöitsijä, eläkkeellä        
78  Lampinen Riitta, eläkkeellä, pankkitoimihenkilö        
79  Norrena Julius, TKK, järjestyksenvalvoja        
82  Siikaluoma Teuvo, alueasiamies            

Oulun tuomiokirkkoseurakunnan ehdokkaat yhteiseen kirkkovaltuustoon 
24  Kokkonen Kyösti, isännöitsijä, eläkkeellä            
25  Lampinen Riitta, eläkkeellä, pankkitoimihenkilö        
26  Norrena Julius, TKK, järjestyksenvalvoja        
29  Siikaluoma Teuvo, alueasiamies            

Oulunsalon seurakunta

Oulunsalon seurakunnan ehdokkaat seurakuntaneuvostoon
31  HELANEN Suvi, projektipäällikkö, säätiöasiamies
32  MUOTKA Henri, YTM, sosiaalityöntekijä
33  MÄLÄSKÄ Arvi, FM, lehtori
34  SALO Seppo, eläkeläinen 

Oulunsalon seurakunnan ehdokkaat yhteiseen kirkkovaltuustoon
20  Helanen Suvi,  projektipäällikkö, säätiöasiamies
21  Muotka Henri,YTM, sosiaalityöntekijä
22  Mäläskä Arvi, FM, lehtori
23  Salo Seppo, eläkeläinen

Tuiran seurakunta

Tuiran seurakunnan ehdokkaat seurakuntaneuvostoon
128  HANNILA Kati, Diplomi-insinööri, R&D engineer
131  KÄRSÄMÄ Sini-Elina, Toiminnanjohtaja, opiskelija
134  MINERVA Keijo, Muusikko, eläkeläinen
135  MESKUS Lauri, Linja-auton kuljettaja, muusikko
136  MOILANEN Mauri, Linja-autonkuljettaja
138  PULKKINEN Jaana, Lastentarhanopettaja, erityisopettaja
139  PYÖRÄLÄ Pirjo, KTM, yrittäjä
140  SAINE Elina, FM, alueidenkäytön asiantuntija
141  RAAPPANA Riitta, Sosionomi, diakoni
143  TURPEINEN Liisa, Lastentarhan opettaja, sosionomi opiskelija

Tuiran seurakunnan ehdokkaat yhteiseen kirkkovaltuustoon 
38  HANNILA Kati, Diplomi-insinööri, R&D engineer
41  KÄRSÄMÄ Sini-Elina, Toiminnanjohtaja, opiskelija
44  MINERVA Keijo, Muusikko, eläkeläinen
45  MESKUS Lauri, Linja-auton kuljettaja, muusikko
46  MOILANEN Mauri, Linja-autonkuljettaja
48  PULKKINEN Jaana, Lastentarhanopettaja, erityisopettaja
49  PYÖRÄLÄ Pirjo, KTM, yrittäjä
50  RAAPPANA Riitta, Sosionomi, diakoni
51  SAINE Elina, FM, alueidenkäytön asiantuntija
53  TURPEINEN Liisa, Lastentarhan opettaja, sosionomi opiskelija
54  VÄISÄNEN Veikko, Tilintarkastaja (JHTT), emeritus

Minun kirkkoni